Nasza firma powstała z myślą o tym, by zapewnić profesjonalną obsługę w zakresie bezpieczeństwa PPOŻ oraz BHP.
Napisz do nas! biuro@fire-prevent.pl
Obowiązek przeprowadzenie próbnej ewakuacji wynika z Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. W trakcie przeprowadzania próbnej ewakuacji należy pamiętać i szczególną uwagę zwrócić na to, że ćwiczenie ewakuacyjne i sposób jego przeprowadzenia może mieć realny wpływ na bezpieczeństwo osób przebywających w obiekcie użyteczności publicznej w sytuacji zagrożenia.
Próbna ewakuacja ma na celu przygotowanie pracowników i użytkowników budynku do sytuacji zagrożenia/sytuacji awaryjnej – ich prawidłowego reagowania i zachowania się w sytuacji stresowej. Odpowiednie zachowanie ma wpływ na prawidłowe przeprowadzenie próbnej ewakuacji oraz udzielanie pierwszej pomocy.
Zgodnie z przepisami prawa właściciel lub zarządca budynku przeznaczonego dla ponad 50 osób i będących jego stałymi użytkownikami ma obowiązek przeprowadzenia próbnej ewakuacji całego obiektu co najmniej raz na dwa lata. Dotyczy to wszystkich budynków z wyjątkiem tych zakwalifikowanych do kategorii zagrożenia ZL IV (budynki mieszkalne).
Na właścicielu lub zarządcy spoczywa także obowiązek poinformowania o próbnej ewakuacji właściwego miejscowo komendanta Państwowej Straży Pożarnej (powiatowego lub miejskiego). O terminie i czasie przeprowadzenia ćwiczenia ewakuacyjnego należy poinformować pisemnie, nie później niż tydzień przed planowanym przeprowadzeniem próbnej ewakuacji.
Odmienna sytuacja występuje w budynkach zmieniających cyklicznie swoich stałych użytkowników w liczbie powyżej 50 osób. Chodzi tu głównie o obiekty użyteczności publicznej takie jak: szkoły, przedszkola, internaty czy domu studenckie. Przeprowadzenie próbnej ewakuacji należy zorganizować co najmniej raz w roku w roku w okresie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia rozpoczęcia korzystania z obiektu przez nowych użytkowników – np. rozpoczęcie roku szkolnego lub akademickiego.
W przypadku budynków o kategorii zagrożenia ludzi ZL II (budynki przeznaczone przed wszystkim dla osób o ograniczonej zdolności poruszania się np. szpitale, żłobki, przedszkola, domy seniora) oraz w budynkach zakładów karnych i zakwaterowania osadzonych, które są zlokalizowane na terenie zakładów karnych – zakres i obszar obiektu objętego praktycznym sprawdzeniem warunków ewakuacji musi zostać uzgodniony z właściwym terenowo komendantem Państwowej Straży Pożarnej (powiatowym lub miejskim).
Aby sprawnie i profesjonalnie przeprowadzić ewakuację przedstawiciele firmy FIRE PREVENT działają według ściśle opracowanego i sprawdzonego schematu. Ustalany jest scenariusz ewakuacji oraz sporządzana niezbędna dokumentacja uzgadniana z właściwym terenowo komendantem Państwowej Straży Pożarnej. Następnie przeprowadzane jest szkolenie dla osób funkcyjnych podczas ewakuacji.
Dla jak najlepszej pozoracji podczas próbnej ewakuacji stosujemy symulacje zadymienie oraz inne środki pozoracji w postaci fizycznych przeszkód oraz osób poszkodowanych, którym należy udzielić niezbędnej pomocy w czasie ewakuacji.
Nie zapominamy także o nadzorze podczas przeprowadzenia ćwiczenia ewakuacyjnego – wykwalifikowana kadra firmy FIRE PREVENT bacznie obserwuje i wyciąga wnioski.
Na zakończenie procesu przygotowania i przeprowadzenia próbnej ewakuacji budynku przygotowywana jest dokumentacja i protokół z próbnej ewakuacji z wnioskami i dokumentacją fotograficzną.
Podczas przeprowadzenia próbnej ewakuacji możemy zorganizować dla Państwa także szkolenie z zakresu praktycznego gaszenia pożaru z symulacją przejścia przez zadymione pomieszczenie w postaci namiotu ćwiczebnego.
W calu skorzystania z naszej oferty zapraszamy do kontaktu z nami!
Nasza firma powstała z myślą o tym, by zapewnić profesjonalną obsługę w zakresie bezpieczeństwa PPOŻ oraz BHP.
Kontakt z nami