Nasza firma powstała z myślą o tym, by zapewnić profesjonalną obsługę w zakresie bezpieczeństwa PPOŻ oraz BHP.
Napisz do nas! biuro@fire-prevent.pl
Zgodnie z przepisami prawa każdy pracownik musi wziąć udział w zajęciach dotyczących zagrożenia przeciwpożarowego oraz metod przeciwdziałania tym zagrożeniom. Organizacja kursu leży po stronie pracodawcy, które powinienem zagwarantować w swoim podwładnym dostęp do informacji, które pozwolą im prawidłowo zareagować w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Sprawdź, czego nauczysz się w trakcie szkolenia przeciwpożarowego i z jakich modułów składa się kurs
Przebieg szkolenia przeciwpożarowego jest w dużym stopniu uzależniony od konstrukcji obiektu, jego wyposażenia oraz rodzaju działalności. Przed rozpoczęciem kursu instruktor powinien zapoznać się ze specyfiką pracy zakładu, przeanalizować rozwiązania konstrukcyjne zastosowane w budynku oraz sprawdzić drogi ewakuacji. Dopiero po dokonaniu szczegółowej analizy instruktor może opracować harmonogram szkolenia. Sam kurs przeciwpożarowy może przebiegać w różnym trybie, niemniej najlepszym rozwiązaniem jest podział szkolenia na części teoretyczną oraz praktyczną. W zależności od zapotrzebowania instruktaż może odbywać się w wariancie wstępnym, podstawowym oraz specjalistycznym.
Pierwsze dwa szkolenia mają charakter ogólne i dotyczą konkretnych czynników ryzyka, pojawiających się w danym zakładzie pracy, sposobów postępowania na wypadek pożaru oraz trybu ewakuacji. Kurs specjalistyczny, jak sama nazwa wskazuje, jest kierowany do osób odpowiedzialnych za zabezpieczenie budynków bądź prowadzenie szkoleń dla innych pracowników. W czasie zajęć kursanci mają możliwość przećwiczenia wybranych działań, np. udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu.
Przepisy prawa nie nakładają jednak obowiązku przeprowadzenia bloku praktycznego, niemniej taka forma szkolenia jest najbardziej efektywna. Sam kurs teoretyczny może okazać się niewystarczający — oczywiście, na żadnym szkoleniu nie może zabraknąć elementów teorii, niemniej to właśnie praktyka daje możliwość realnego zwiększenia poziomu bezpieczeństwa w danym zakładzie pracy.
W czasie szkolenia przeciwpożarowego słuchacze zapoznają się z procedurami alarmowymi oraz dowiadują się, w jaki sposób skorzystać ze sprzętu gaśniczego. Instruktor przekazuje garść praktycznych informacji dotyczących postępowania w czasie zagrożenia pożarowego oraz możliwości jego zredukowania. Podstawowym celem kursu ppoż jest przyswojenie zasad bezpiecznej ewakuacji oraz zdobycie podstawowej wiedzy z zakresu pierwszej pomocy.
Zgodnie z przepisami prawa pracodawca ma obowiązek przeprowadzenia szkolenia przeciwpożarowego w ciągu sześciu miesięcy od zatrudnienia nowego pracownika. W odróżnieniu od niektórych kursów, np. bezpieczeństwa i higieny pracy, pracodawca nie jest zobligowany do ponownego wysyłania pracownika na szkolenie. Biorąc pod uwagę, że kurs ma charakter jednorazowy, warto zadbać o najwyższą jakość przeprowadzenia zajęć.
Nasza firma powstała z myślą o tym, by zapewnić profesjonalną obsługę w zakresie bezpieczeństwa PPOŻ oraz BHP.
Kontakt z nami