Nasza firma powstała z myślą o tym, by zapewnić profesjonalną obsługę w zakresie bezpieczeństwa PPOŻ oraz BHP.
Napisz do nas! biuro@fire-prevent.pl
Pomiary odbiorowe oświetlenia podstawowego i awaryjnego są kluczowym elementem zapewnienia bezpieczeństwa oraz komfortu w miejscach publicznych i na stanowiskach pracy. Zgodnie z polskimi normami pomiary powinny być przeprowadzane w określonych terminach i zgodnie z określonymi procedurami. Kiedy i jak? Dowiedz się więcej na ten temat!
Oświetlenie podstawowe ma za zadanie zapewnić odpowiedni poziom jasności w pomieszczeniach i umożliwić wygodne korzystanie z przestrzeni. Natomiast oświetlenie awaryjne jest niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa w przypadku awarii zasilania.
Polskie normy przewidują konkretne parametry, takie jak moc świetlna, rodzaj żarówki czy umiejscowienie oświetlenia, jednorodność, kolor światła czy też wskaźnik oddawania barw. Obowiązującym aktualnie w Polsce dokumentem określającym wymagania dla oświetlenia podstawowego i awaryjnego w budynkach użyteczności publicznej, na stanowiskach pracy (wewnątrz budynków oraz na otwartych przestrzeniach) jest norma PN-EN 12464.
Pomiar odbiorowy oświetlenia podstawowego oraz oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego należy przeprowadzić w ściśle sprecyzowanych momentach funkcjonowania obiektu.
Badania oświetlenia awaryjnego i podstawowego są niezbędne na etapie oddania obiektu do użytku, aby zweryfikować, czy systemy oświetleniowe zostały zainstalowane zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami. Pomiar staje się koniecznością również w przypadku zmian dokonywanych w istniejących instalacjach oświetleniowych, adaptacji czy warunków eksploatacji przestrzeni.
Pomimo że oświetlenie awaryjne nie jest eksploatowane na bieżąco, regularne kontrole techniczne tego systemu są obowiązkowe. Zgodnie z wymogami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 21 kwietnia 2006 roku dotyczącym zasad ochrony przeciwpożarowej budynków, innych struktur budowlanych oraz terenów muszą być przeprowadzane nie rzadziej niż raz w roku.
Warto wykonać przegląd i kontrolę oświetlenia awaryjnego i podstawowego w regularnych odstępach czasu, zależnie od zaleceń producenta systemu. Takie działanie gwarantuje niezawodność systemów w krytycznych momentach.
Gdy pracownik skarży się na problemy z pogorszeniem lub zmęczeniem wzroku, pracodawca powinien zweryfikować, czy oświetlenie w miejscu pracy spełnia określone standardy. Wezwanie do dokonania pomiarów oświetlenia może pochodzić również od Sanepidu (szkoły, przedszkola), Państwowej Inspekcji Pracy (miejsc pracy) lub Straży Pożarnej (wszędzie, gdzie zainstalowano oświetlenie awaryjne).
Pomiar oświetlenia wykonywany jest przez osobę posiadającą profesjonalne kwalifikacje. Wyniki analizy są prezentowane w postaci dokładnego raportu. Obejmuje on nie tylko odczytane wartości, ale także ich analizę w stosunku do standardów przyjętych dla konkretnej przestrzeni.
W FIRE PREVENT specjalizujemy się w badaniach światła według aktualnych standardów i z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Zapewniamy fachowe przeprowadzenie pomiarów oraz kompleksową pomoc w kwestii dostosowania oświetlenia. Zapraszamy do współpracy.
Nasza firma powstała z myślą o tym, by zapewnić profesjonalną obsługę w zakresie bezpieczeństwa PPOŻ oraz BHP.
Kontakt z nami