Nasza firma powstała z myślą o tym, by zapewnić profesjonalną obsługę w zakresie bezpieczeństwa PPOŻ oraz BHP.
Napisz do nas! biuro@fire-prevent.pl
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego to dokument, który zawiera szereg informacji z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Użytkownicy obiektu znajdą w nim swoje prawa i obowiązki, a także otrzymają praktyczne wskazówki na temat systemów i urządzeń ochrony przeciwpożarowej, które znajdują się w budynku. Sama instrukcja służy również jednostkom ochrony przeciwpożarowej. Prawidłowo opracowana może ułatwić przeprowadzenie akcji ratowniczo-gaśniczej. Rzetelne sporządzenie dokumentu jest kluczowe dla utrzymania bezpieczeństwa użytkowników, dlatego warto potraktować ten obowiązek z należytą powagą.
Dokumentacja z zakresu ochrony przeciwpożarowej powinna być na bieżąco aktualizowana, co wynika bezpośrednio z przepisów prawa. W Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów znajduje się zapis, że aktualizacja powinna być wykonywana przynajmniej raz na dwa lata. Wyjątkiem od tej reguły jest zmiana sposobu użytkowania budynku lub wdrożenia procesu technologicznego. W takim przypadku istnieje konieczność wcześniejszej aktualizacji niezależnie od tego, kiedy dokonano poprzedniej zmiany.
Kwestia aktualizacji instrukcji przeciwpożarowej nie została uregulowana przez przepisy prawa. Ustawodawca wskazuje jedynie podmioty uprawnione do opracowania instrukcji, ale nie podaje wymagań odnośnie do osób aktualizujących instrukcję bezpieczeństwa pożarowego. Co za tym idzie, jeżeli dokument nie wymaga wdrożenia poważnych zmian, aktualizacja może być dokonana samodzielnie przez zarządcę bądź administratora budynku. Biorąc pod uwagę kwestie bezpieczeństwa, korzystniej powierzyć to zadanie specjaliście, który oceni treść dokumentacji oraz zaproponuje i optymalizacji.
Dokumentacja przeciwpożarowa musi zawierać szereg elementów dotyczących warunków ochrony przeciwpożarowej, wymaganego wyposażenia przeciwpożarowego czy sposobów postępowania na wypadek pożaru bądź innego zagrożenia. Należy przy tym zaznaczyć, że dokument powinien być przede wszystkim użyteczny dla użytkowników obiektu, dlatego warto zadbać o transparentność treści i uwzględnienie wszystkich aspektów związanych z kategoriami zagrożeń, lokalizacją pomieszczeń czy podziałem obiektu na strefy pożarowe. Kluczowym elementem każdej instrukcji wraz z omówieniem kierunków oraz wskazaniem wyjścia ewakuacyjnych.
Tak jak wspomnieliśmy na początku, sama instrukcja jest kierowana zarówno do użytkowników obiektu, jak i służb ratowniczych, dlatego powinna zawierać informacje dotyczące dojść do dźwigów, umiejscowienia hydrantów zewnętrznych oraz dróg pożarowych. Biorąc pod uwagę wszystkie te kwestie, każda zmiana treści dokumentu powinna być konsultowana ze specjalistą.
Nasza firma powstała z myślą o tym, by zapewnić profesjonalną obsługę w zakresie bezpieczeństwa PPOŻ oraz BHP.
Kontakt z nami