Nasza firma powstała z myślą o tym, by zapewnić profesjonalną obsługę w zakresie bezpieczeństwa PPOŻ oraz BHP.
Napisz do nas! biuro@fire-prevent.pl
Zadaniem oświetlenia awaryjnego jest zapewnienie bezpiecznej oraz skutecznej i sprawnie przeprowadzonej ewakuacji z budynku po zaniku oświetlenia podstawowego zasilanego z instalacji elektrycznej.
System oświetlenia awaryjnego jest nieoceniony szczególnie w miejscach, które są oświetlane wyłącznie światłem sztucznym np. garaże podziemne.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 07.06.2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów oświetlenie ewakuacyjne powinno być sprawdzane minimum raz w roku.
Awaryjne oświetlenie ewakuacyjne należy stosować:
1. w pomieszczeniach:
a) widowni kin, teatrów i filharmonii oraz innych sal
widowiskowych,
b) audytoriów, sal konferencyjnych, czytelni, lokali rozrywkowych oraz sal
sportowych, przeznaczonych dla ponad 200 osób,
c) wystawowych w muzeach,
d) o powierzchni netto ponad 1.000 m2 w garażach oświetlonych
wyłącznie światłem sztucznym,
e) o powierzchni netto ponad 2.000 m2 w budynkach użyteczności
publicznej, budynkach zamieszkania zbiorowego oraz w budynkach produkcyjnych i
magazynowych;
2. na drogach ewakuacyjnych:
a) z pomieszczeń wymienionych w pkt 1,
b) oświetlonych wyłącznie światłem sztucznym,
c) w szpitalach i innych budynkach przeznaczonych przede wszystkim do użytku
osób o ograniczonej zdolności poruszania się,
d) w wysokich i wysokościowych budynkach użyteczności publicznej i zamieszkania
zbiorowego.
Awaryjne oświetlenie ewakuacyjne powinno działać przez co najmniej 1 godzinę od zaniku oświetlenia podstawowego.
• Kontrola codzienna – wizualna kontrola właściwej pracy,
• Kontrola comiesięczna – uruchomienie każdej oprawy ewakuacyjnej i awaryjnej na czas konieczny do sprawdzenia sprawności każdej oprawy poprzez zanik napięcia podstawowego na obwodzie oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego,
• Kontrola coroczna – zakres taki sam jak testu comiesięcznego połączony z pomiarem wymaganego czasu świecenia w przedmiotowym obiekcie oraz pomiar natężenie oświetlenia w lx.
Oświetlenie awaryjnego stref wysokiego ryzyka stosowane jest wszędzie tam, gdzie konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom wykonującym niebezpieczne procesy technologiczne. Takie oświetlenie zwiększa poziom bezpieczeństwa osób przebywających w obiektach, w których występuje taka strefa. Natężenie oświetlenia strefy wysokiego ryzyka nie może być mniejsze niż 10% wartości natężenia oświetlenia podstawowego i jednocześnie musi mieć wartość co najmniej 15 lx.
Systemy oświetlenia awaryjnego wyposażone w system CENTRALTEST (CT) są coraz powszechniejszym rozwiązaniem wybieranym przez inwestorów. Są zgodne z obowiązującymi w Polsce przepisami przeciwpożarowymi, a także wygodne w serwisowaniu i obsłudze.
System oświetlenia w takim wykonaniu posiada centralę CENTRALTEST, która odpowiada za okresowe sprawdzanie stanu technicznego wszystkich elementów oświetlenia awaryjnego oraz ewakuacyjnego. Centrala odpowiada tylko za testowanie sprawności oświetlenia – nie jest natomiast odpowiedzialna za załączenie oświetlenia. W ten sposób zminimalizowane jest ryzyko całkowitego uszkodzenia systemu oświetlenia awaryjnego tak jak w przypadku zastosowania baterii centralnej w systemie oświetlenia awaryjnego.
Przegląd roczny oświetlenia awaryjnego wykonywany przez naszych serwisantów polega na odłączeniu zasilania podstawowego i sprawdzeniu czy uruchomiło się oświetlenie awaryjne oraz ewakuacyjne – sprawdzana jest każda z opraw. Następnie dokonujemy pomiaru czasu działania i natężenia oświetlenia (lx). Nasza ekipa serwisowa dokonuje sprawdzenia natężenia w osi drogi ewakuacyjnej oraz przy urządzeniach przeciwpożarowych zestawiając to z aktualnie obowiązującymi wymaganiami przeciwpożarowymi.
Nasza firma powstała z myślą o tym, by zapewnić profesjonalną obsługę w zakresie bezpieczeństwa PPOŻ oraz BHP.
Kontakt z nami